Hygiena

Zde platí podobná pravidla jako v úklidu tj. nahradit mycí prostředky plné chemikálií a v plastových lahvích něčím přírodnějším a ideálně bez obalu. 

Pro sprchový gel platí jednoduchá rada: prostě jej vyměňte za tuhé mýdlo ideálně přírodní a v papírovém obalu. Mýdlo vám bohatě postačí na mytí nejen rukou, ale i celého těla, navíc jedno tuhé mýdlo oproti sprcháči vydrží opravdu dlouho. 

U šampónu už je to trochu složitější, protože každému vyhovuje trochu něco jiného. Stejně jako u pracího gelu si v některých prodejnách můžete načerpat přírodní šampón do vlastní nádoby, ale to je dost drahá varianta. Poté přicházejí na řadu tuhé šampóny. Jsou to v podstatě taková mýdla na vlasy. Ty už vyjdou levněji a nejen proto, že vydrží hodně umytí. Dají se sehnat všude možně po internetu, ale i v běžných drogeriích. Bohužel ale ne každému sednou. Mně samotné se po nich vlasy zmastí o dost rychleji, ale je potřeba je vyzkoušet, navíc totiž existuje spousta různých druhů. Další možnost je například umývat si vlasy octem se sodou. Na tuto metodu si vaše vlasy budou muset chvíli zvykat, proto, jestli ji chcete zkoušet, to hned nevzdávejte, když to napoprvé nedopadne úplně dobře. Taky je potřeba si zvyknout na to, že to nepění jak klasický šampón, na který jste zvyklí. Někteří lidé zase zkoušejí umývat si vlasy jen vodou bez jakéhokoli přípravku, Říkají, že si vaše vlasy tak za měsíc zvyknou a nebudou se tolik mastit a obyčejná voda na ně bude stačit. Já jsem to zkoušela, ale vydržela jsem to jen týden a pak to vzdala, ale jedna moje známá začala přes prázdniny, vydržela to a teď už pořád umývá jen vodou a je spokojená. No a já jsem si teď nedávno konečně našla čas a zkusila si vyrobit vlastní šampón podle tohoto návodu: https://www.spektrumzdravi.cz/zdravi-a-krasa/vyrobte-si-vonave-domaci-sampony-a-kondicionery-podle-typu-a-barvy-vlasu. Vyjde to opravdu levně a dokonce to není ani příliš časově náročné. Vyrobila jsem jej bez konzervantu a v ledničce už jej skladuju víc než měsíc a pořád je v pohodě. Dokonce jsem do něj nepřidala ani tea tree oil nebo jiný esenciální olej, ale ten teda doporučuju opravdu přidat pro lepší pocit z voňavých vlasů. Jinak ale šampón funguje i bez něj a mě se moc osvědčil (jen jsou vlasy trochu sušší). Samozřejmě receptů je na internetu mnohem víc a budete si muset najít co sedí vám. 

Další věcí, kterou všichni běžně používáme v hygieně je zubní kartáček. i u něj se v posledních letech vyvinula řada různých ekologičtějších variant:

  • dřevěné kartáčky - jsou rozhodně lepší varianta než ty plastové (protože plast už je teď opravdu závažný problém) a zuby se jimi čistí úplně stejně jak těmi klasickými. Ale je potřeba dát si u nich pozor na několik věcí. Při koupi pořádně zkoumejte jestli mají biologicky rozložitelné i štětinky, protože ty jsou často z plastu a spousta lidí (včetně mě :D) se může nachytat (nemůžete je pak vyhodit do bioodpadu ani recyklovat). Také je za mě určitě lepší kupovat bambusový kartáček než nějak jinak dřevěný, protože, jak všichni víme, bambusy rostou opravdu rychle oproti běžným stromům. A v poslední řadě je potřeba dát si pozor na uskladnění, protože se může snadno stát, že mokré dřevo prostě zplesniví. Ale není to žádná velká věda, stačí z kartáčku po každém použití vysát všechnu vodu a utřít ho např. do ručníku a pak ho nenechat v uzavřené nádobě nebo v kelímku, v kterém je na dně zbytek vody.
  • recyklované kartáčky - U těchto produktů je vždy velmi obtížné určit z jak velké části jsou recyklované, a i když by z velké části opravdu byly, stále je to plast a problém to zas tak neřeší, ale pokud si zatím netroufáte na přírodnější alternativy, i toto je dobrý začátek ;).
  • větvička/kořen - Věřím, že vám tato možnost může znít dost podivně a možná i trochu primitivně, ale vězte, že i tato varianta se objevuje. Obvykle se používá kořen nebo větvička (v různých zdrojích se uvádí různé části stromu) ze stromu Salvadora Perská, která má i spoustu jiných benefitů než jen, že se dobře štěpí na jednotlivá vlákna. Podle zdrojů by měl tento "kartáček" stačit i bez pasty díky silicím a jiným látkám v něm obsaženým a vydržet by měl kolem 1-2 měsíců používání. Tyto kořeny/větvičky pořídíte běžně na internetu nebo občas i v obchodech se zdravou výživou. Nevýhodou je, že čištění zubů pomocí této větvičky zabere více času a námahy a také nezvyklá chuť silic (já si na něj přidávám normální pastu) a taky uchovávání, je potřeba dát opravdu pozor, aby vám tento "kartáček" nezplesnivěl (stejně jako u dřevěných kartáčků, ale tento je ještě o něco náchylnější - dobře do sebe vsakuje vlhkost). Více informací najdete například v tomto článku: https://www.spektrumzdravi.cz/zdravi-a-krasa/prirodni-kartacek-na-zuby-neboli-miswak-moderni-a-ekologicky-trend-cisteni-zubu 

Tímto se dostáváme i k zubní pastě. Musím se přiznat, že tuto část jsem sama ještě u nás doma nějak nevyřešila, ale na všechno jednou dojde. Každopádně na internetu najdete spoustu přírodních past a něco málo najdete nejspíš i v drogerii dm a nebo si lze pastu opět vyrobit třeba podle tohoto návodu: https://www.czechzerowaste.cz/post/137622210855/diy-pasta . Samozřejmě opět platí, že musíte pořád zkoušet, dokud neobjevíte něco, co vám sedne.

Další věcí, o které se zde zmíním je deodorant. I zde existují eko-varianty k zakoupení, ale dá se také docela jednoduše vyrobit

Můžete vyzkoušet tuhý:

nebo mazací:

a místo tekutého deodorantu lze vyrobit aspoň parfém (smícháním esenciálních olejů s alkoholem).

Do těchto receptů doporučuji použít místo jedlé sody Oxid Zinečnatý, který se dá sehnat v lékárně. Se sodou nemám dobré zkušenosti, protože pokožku moc vysušovala a všude se drobila. Oxid Zinečnatý tyto nevýhody nemá, ale vzhledem k jeho bílé barvě může mírně bělit oblečení, i když

Nebo můžete sáhnout po Kamenci, což je minerální kámen se svíravým a zklidňujícím účinkem, který reguluje a rozkládá pachové bakterie. Bývá základem i pro běžné antiperspiranty a dá se sehnat i v běžných drogeriích. Ještě jsem ho osobně nezkoušela, protože jsem se o něm dozvěděla nedávno, ale přijde mi to jako super levná alternativa. Jen by možná někomu mohlo vadit, že ani nijak nevoní.

Další věcí z oblasti hygieny, ve které můžeme taky trochu ulehčit přírodě je holení/epilace. Jednorázová holítka totiž samozřejmě nejsou pro planetu ideální... Lze je ale snadno nahradit kovovým holítkem, které dřív používali snad všichni pánové, ale dnes se na něj už trochu zapomnělo. Dá se zakoupit např. v drogerii dm. Sice si zpočátku trochu připlatíte, ale časem se to určitě vyplatí, protože vám vystačí jedno na celý život a vyměňují se jen žiletky. Jiná pro planetu příznivá varianta je cukrová pasta, kterou si lze i jednoduše vyrobit i doma (na internetu je spousta návodů), akorát je potřeba se s ní ze začátku naučit pracovat. Pokud nejste zvyklí na epilační pomůcky a nechce se vám příliš zkoušet nové věci (tak jako prozatím mě), kovové holítko je jistota.

Další často velmi odpadovou věcí jsou dámské problémy. I tady se nabízí pár řešení. Jedním z nich jsou látkové vložky. Ty se dají sehnat všude možně po internetu (hodně třeba na fleru). Používají se jako normální vložky, jen se musí po použití ručně vyprat (ve studené vodě) a nechat uschnout. Schnou docela dlouho, takže doporučuju si pořídit aspoň 4 kusy ať je můžete pohodlně střídat. Opět si na začátku trochu připlatíte, ale časem vlastně ušetříte (kupování pořád dalších jednorázovek se prodraží docela rychle). Další možnou variantou je menstruační kalíšek. Ten jsem ještě neměla odvahu vyzkoušet, ale znám ženy, které ho používají a moc si ho pochvalují. Je to kalíšek ze silikonu, který se používá podobně jako tampon a je s ním teda rozhodně míň práce než s látkovými vložkami, protože ho stačí jen občas prostě vylít a opláchnout. Jen to chce ze začátku trochu vycvičit zacházení s ním. A poslední varianta je pro mě poněkud sci-fi, ale zdá se že to některým funguje. Jde o to, že si své tělo vycvičíte tak, aby vypouštělo jen když má a tak nemusíte používat žádné pomůcky. Existují na to i speciální cvičení.

U malých dětí je velmi odpadovou záležitostí hlavně přebalování. I zde již existují látkové alternativy ke klasickým jednorázovým plenám a nejde jen o ty bílé čtvercové, co se používaly dřív. Je to nepromokavý obal, který je ušitý na stejném principu jako fungují jednorázovky, a do něj se vkládá sací látková vrstva (zde můžete využít i ty již zmiňované čtvercové látkové pleny), kterou je pak nutné prát. Kromě plen bych tu ještě zmínila vlhčené ubrousky, které jsou nerecyklovatelné a v přírodě velmi těžko rozložitelné. Zkuste je nahradit oplachem ve vodě.

A na závěr si myslím, že by bylo vhodné u tohoto tématu zmínit všeobecně známý, ale už ne tak všeobecně dodržovaný bod - šetření vodou. Zkuste během čištění zubů nebo mydlení rukou nenechávat zapnutý kohoutek a nedávat si příliš dlouhé sprchy nebo dokonce vany velmi často. Zároveň se snažte používat již jednou použitou vodu víckrát, pokud to jde. Můžete použít vychladnutou vodu z vaření vajec nebo starý čaj např. na zalévání kytek nebo vodu z umývání nádobí na zalití záchoda. A nebo si zkuste umývat vlasy v napuštěném malém lavoru místo pod tekoucí vodou. Můžete si v něm vlasy pohodlně namočit a poté ještě opláchnout od šampónu a nakonec tuto vodu ještě použít třeba na zalití záchoda. Pokud máte přístup k zachytávání dešťové vody, tak jen do toho! Budete mít spoustu užitkové vody zadarmo.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky